geceler kara tren

İnsanın kendine ettiğini kimse etmezmiş mi derler öyle midir o söz.. doğru bir sözmüş..

Nazan öncelin çok sevdiğim bir şarkısı vardı, Emre Aydın da söylemiş. Geceler kara tren..

Ben bu şarkıyı dinlerken ne efkarlanırdım var ya.. böyle bir el kalbimi alır sıkar da sıkardı, nefesim kesilirdi.. Sanki dünyanın bütün dertleri kederleri gelmiş de beni bulmuş, hayatım bir bok çukuruymuş, ben debeleniyormuşum, ay nasıl da mutsuzmuşum.. vazgeçsen olmuyor, ölsen olmuyor der der içlenirdim, bir demlik çayım var tütünün de geçiyor derken bi efkarlı çekerdim ki sigarayı bir nefeste filtreyi görürdüm, bir demlik çayım olmazdı hiç çay sevmem ama artık yanında içecek neyim varsa 1 litre diyet colam olabilirdi mesela efkarlı efkarlı diyet kolamı yudumlardım.. Of of ne efkardı..

Neden? Adamın biri varmış da o beni sevmiş sonra sevmemiş ya da ben sevmişim o zaten beni sevememiş ya da ikimiz de sevmişiz de yürümemiş.. ay ay ne hayati ne ölümcül dertler bunlar.. geceler kara tren geceler hakkaten…

Az önce emre aydın versiyonuna denk geldim. Nazan öncel gibi mi içli söylememiş yoksa ben içliliğimi kaybedip odunluk mertebesine mi yükselmişim bilemedim.. Şarkı yine güzel sözüm yok, ama dinlerken o kalbimi mıncırıp duran eli bekledim.. yok… Nazan öncelin ne acı ne üzücü beni ne bunalımdan alıp alıp daha dibe vuran şarkıları vardı.. dinler dinler ne üzülürdüm.. denemek için hemen youtube’dan nazan öncel vcersiyonunu buldum ve eli beklemeye başladım.. geceler kara tren geceler.. ya yoksa gündüz olduğundan mı beklenen etkiyi yaratmadı bilemedim. Yoksa ben ruh mu hastasıydım ne hastasıydım.. nefes alış verişim gayet standart, derin nefes alabiliyorum..

Gayet damar bir şarkı olan leyla the band’dan “yokluğunda”yı dinledim.. yok valla.. kaybet bu öfkeni içinde sakladığın terket o derdini benden almadığın sabret sonu aynı değil söylüyorum, falan diyor gayet.. ama ben üzülmüyorum, derin derin düşünmüyorum..  üzücü şarkılara üzülmüyorum..

Şu adamın biri bir gün muhabbetleriyle ne üzüntü yaşamışım lan ben.. ah ne acılar çektim, benim çektiğimi sen çeksen falan diye kezbana bağlamışım.. aman ne önemli.. sen elmayı seviyorsun diye elma da seni sevmek zorunda değil diye özetlemiş ustam vakti zamanında konuyu, ben satır satır ezber ettiğim halde onun kaleminden dökülen her kelimeyi, idrak edememişim.. ben kimi sevsem o beni benim gibi sevemedi diye diye hayatı kendime dar etmişim.. lan bencil kadın, sen seni sevenleri sevdin mi onların seni sevdiği gibi..bir de terbiyesizlik edip ay yazık bu da bana üzülüyor kimin ahını aldı acaba geyiği yapmadın mı.. her türlü terbiyesizliği şımarıklığı yapmadın mı.. o koskoca dağ gibi adam karşında ağladığında evlensem mi lan sonra boşanırım olmadı bak yazık üzülüyor falan şımarıkıkların… şimdi bu şımarıklıklarını kendine bile anlatırken yüzün kızarmıyor mu?? Hah işte o zamanlar o adamlara geceler senin yüzünden ”kara tren”di.. ve sen senin gecelerini karartan insanların sana yaptığını yapıyordun.. zerre sallamıyordun.. sadece beni ayıran tek nokta vardı, dürüsttüm lan ben hep.. yekten söylüyordum bak hocam bu iş olmaz, yanlış ata oynuyorsun sen senin bu kupon tutmaz.. bu kadar açık söylendiğinden sanırım inanmıyorlardı, hani hatun kısmışı hayır diyorsa aslında belkidir diye öğrenmişler ya bunlar, bu kadar net hayırları hayır olarak algılamıyorlardı. Kimseyle oynamadım kimseye boş ümit vermedim diye gerim gerim gerindim ömrüm boyunca ama benim tarafımdan baktığında öyleydi bu tablo.. onların tarafına geçip bak, hatun sana olmazlanıyor ama iyi davranıyor, kötü davranmıyor, siktir çekmiyor, belki de oluru var, belki naza çekiyor, istemese beni hayatında hiç tutmaz bana selam vermez ama bak oturmuş benle konuşuyor, derleşiyor, onun da bende gönlü var diyordu belki.. insan ümitlenmek istemeyegörsün bir defa, ümit vardır hep..

Nereden nereye..

Diyeceğim o ki.. artık çocukluk dönemini geçmişte bırakmış bir insan olgunluğuyla diyebilirim ki.. aslolan benim lan.. bu hayat benim hayatım.. mutluluk da benimle mümkün, mutsuzluk da.. kimse beni mutlu edemez benden başka, mutsuz da edemez.. başıma gelen herşey kendi aptal kararlarım kendi hatalarım yüzünden oldu.. bana ne yapıldıysa ben izin verdiğim için oldu.. iyiden de kötüden de ben sorumluyum.

nokta

ha bu arada 3 gün sonra burada yine ağlayabilirim salya sümük biri için.. akıllandığımın garantisi hiç olmadı :)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !